Novinky
Dnes sme sa tešili z pomarančov zo súťaže Čerstvé hlavičky, Kaufland
Výstava v galérii Rozeta,Ružomberok -3.,4.ročník
Vo štvrtok 16.11.2023 sa žiaci tretieho a štvrtého ročníka zúčastnili výstavy pod názvom Návrhári a návrhárky, ktorá sa konala v galérii Rozeta v Ružomberku.
Po sviežom pešom transporte od školy na vlakovú zastávku v Okoličnom sa vlakom presunuli do Ružomberka a následne do galérie Rozeta, kde na nich už čakali lektorky. Po zhliadnutí zaujímavého dokumentárneho filmu, v ktorom sa dozvedeli o práci textilných dizajnérov, nasledovala krátka diskusia. Žiaci odpoveďami na otázky preukázali svoju pozornosť. Zistili, koľko času, tvorivosti a námahy bolo potrebné vynaložiť, aby vznikla textília so zaujímavým vzorom. Nakoniec si sami skúsili prácu dizajnéra. Vytvorili pečiatky, ktorými následne navrhli a ozdobili látku vlastným motívom. Zážitkové učenie malo úspech a deti odchádzali spokojné a obohatené o nové poznatky.
7
Jedálny lístok od 20.11.- 23.11.2023
Pozvánka na rozsvietenie vianočného stromčeka
Tešíme sa, že doma spolu s deťmi, vyrábate vianočné výrobky na vianočné trhy:-)
Regionálna výchova,1.ročník
- 2
Úspešní riešitelia v súťaži iBobor
Ocenení žiaci v zbere šípok
Z hodín výtvarnej výchovy, 3.4.ročník
- 8
Interaktívne vyučovanie,1.ročník
- 11
Začíname pripravovať výrobky na vianočné trhy
Jedálny lístok od 13.11.-17.11.2023
Jedálny lístok od 6.11.-10.11.2023
Mandarínky plné vitamínov zo súťaže Čerstvé hlavičky, Kaufland
Objavovanie zmyslov na hodine Prvouky,1.ročník
Tretiaci sa boli počas ŠKD inšpirovať tvorivými projektami žiakov 4.ročníka
Projekty - Planéty slnečnej sústavy,4.ročník
- 12
Halloween,1.oddelenie ŠKD
Jedálny lístok od 2.11-3.11.2023
Lampiónový sprievod
Hoci vládlo v podvečerný piatok 27. októbra 2023 nepriaznivé počasie, očakávaný a dlho pripravovaný lampiónový sprievod dolu Závažnou Porubou sa konal. Spoločná prechádzka detí, rodičov a učiteľov smerovala do kultúrneho domu, ktorý divadelníci premenili na strašidelné miesto. Deti prekonávali nástrahy, plnili pozoruhodné úlohy a isto vykračovali až do cieľa. O strachu, ani reči. A na konci cesty? Dobroty od výmyslu sveta- Aj keď účastníkov pokropil drobný dáždik, nálada bola super. Deväťdesiat detí odosiela slová poďakovania: obetavým rodičom, ochotným učiteľom, nadšeným hercom a činovníkom divadla 3 GD. Veď súmrak dňa pred jesennými prázdninami strávili v radosti a potešení.(D.M.)
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podielali na tejto akcii. Tiež za prinesené občerstvenie:-)
Jesenné prázdniny s pamiatkovými sviatkami
Pred jesennými prázdninami bolo na našej škole strašidelne. Ožili kostlivci, pavučiny, tekvičiaci, strigy a všakovaké strašidlá. Všetko to bolo vo veselej nálade. Za krásnu výzdobu a „štrašidelné sladké rukavičky“ ďakujeme tete Stanke :-)
Halloween
Halloween sa k nám dostal v roku 1989 z USA. Dovtedy pre nás neznámy sviatok sa začal aj v našich končinách udomácňovať. Ľudia začali zdobiť tekvice, organizovať večierky v maskách. Ani majitelia obchodov nedali na seba dlho čakať. Vo zvýšenej miere začali ponúkať tekvice, kostýmy, masky, rôzne predmety na ozdobu domov a izieb. A tak Halloween prenikol aj do škôl.
Dnešná podoba Halloweenu vznikla v Amerike. Írski a škótski prisťahovalci boli predovšetkým protestanti, ktorí neslávili cirkevné Dušičky Íri, ktorí sa do Ameriky prisťahovali najmä v 19. storočí, začali robiť svetlonosov z dýň, namiesto dovtedy tradičnej repy a sviatok sa rýchle medzi ľuďmi udomácnil. Okrem Ameriky našiel svoje miesto tiež v Kanade, v Austrálii, v Japonsku, na Bahamách, vo Švédsku či na Novom Zélande. V súčasnosti z 31.10 na 1.11. si ľudia domy zdobia pavučinami, postavami z hororu a strašidelnými lampiónmi. Aj dospelí a deti sa prezliekajú do strašidelných kostýmov. Deti chodia po domoch spievať a recitovať básničky, za ktoré dostávajú sladkosti.
Dušičky
Sviatok všetkých svätých je predovšetkým sviatkom katolíckej cirkvi. Na Dušičky, čo je druhý deň, sa v katolíckych kostoloch konajú zádušné omše za mŕtvych. Rituálne obrady konané počas tohto dňa sú známe u viacerých náboženstiev sveta, ale zádušné omše sú charakteristické len pre katolícku cirkev. Tento deň sa u katolíkov považuje za deň spomienky na tých, ktorí ešte nedosiahli blaženosť alebo sú vo fáze očisťovania a prípravy prechodu z očistca do neba.
Ľudia navštevujú cintoríny, na hroby kladú vence, či kvety a pália sviece. Tento zvyk má pôvod v keltskej tradícii – sviatku Samhaim, ktorý sa slávil v deň keltského Nového roka, čo pripadalo na 1. november. Kresťanstvo tento obyčaj prebralo a dalo mu nový obsah v podobe Sviatku Všetkých svätých (1. november) a následných Dušičiek – Pamiatky zosnulých (2. november). Podľa keltskej tradície sa v túto noc prelínajú svety mŕtvych a živých. Kelti zapaľovali oheň, aby mŕtve duše našli cestu do príbytkov živých, aby sa mohli zohriať a stráviť noc s pozostalými. Dnes nadobúda svetlo sviece symbol života.
4