Celoplošné testovanie na COVID-19
O TESTOVANÍ
Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska sa uskutoční od 31. októbra a 1. novembra 2020 a 7.a 8. novembra 2020. Celoplošné testovanie pomôže zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie vírusu, vďaka čomu získajú naši lekári čas a priestor na to, aby sa postarali o chorých. Tým, že sa prídeme otestovať, zistíme nielen svoj vlastný stav, ale teda pomôžeme ochrániť aj svojich blízkych a ľudí v širšom okolí.
Čo je antigénový test na COVID-19?
ČO MUSÍTE VEDIEŤ?
- Testovanie bude dobrovoľné a budú sa na ňom môcť zúčastniť všetci od desať rokov.
- Neodporúča sa len tým, ktorí majú nad 65 rokov a trávia väčšinu času vo svojich domovoch, prípadne všetkým obyvateľom so zníženou mobilitou či zdravotnými obmedzeniami, ktorí sa prirodzene vyhýbajú sociálnemu kontaktu.
- Testovania sa nezúčastnia klienti Domovov sociálnych služieb a hospitalizovaní pacienti v nemocniciach, ktorým bude testovanie vykonané priamo vo svojich zariadeniach.
- Testovanie prebehne v dvoch víkendoch po sebe. Odporúča sa absolvovať obe testovania. Medzi testovaniami – rovnako ako teraz – sa odporúča eliminovať stretávania na nevyhnutné minimum a dodržiavať schválené epidemiologické opatrenia.
- Kde to bude možné, bude testovanie prebiehať vo vonkajšom prostredí. Postup odberov bude jednosmerný, aby sa znížil počet osôb na jednom mieste.
- Testovanie prebehne za prísnych epidemiologických opatrení, miestnosti budú dezinfikované.
- Na poriadok a dodržiavanie pravidiel bude dohliadať prítomný príslušník Policajného zboru SR a Ozbrojených síl SR.
- Testujúci personál bude vopred testovaný.
- Vzorky potrebné pre testovanie bude odoberať len zdravotnícky personál.
- Vzorky budú bezpečne zlikvidované.
- Test môžete absolvovať na ľubovoľnom odbernom mieste v čase 07:00 – 12:00 h a 13:00 – 22:00 h, nemusíte sa vracať do miesta trvalého bydliska. Prosíme Vás však, aby ste prioritne využívali odberné miesta zriadené vo Vašom meste alebo obci.
- V prípade pozitívneho výsledku testu jednej z osôb žijúcich v spoločnej domácnosti bude k dispozícii niekoľko ubytovacích zariadení, v ktorých bude možnosť absolvovať povinnú karanténu s cieľom eliminácie rizika vzájomnej nákazy.
- Slovákom, ktorí žijú v zahraničí, neodporúčame cestovať na Slovensko kvôli plošnému testovaniu. Vzťahujú sa na nich podmienky platné od 1. októbra 2020 uverejnené na stránke Ministerstva zdravotníctva SR na korona.gov.sk, ktoré určujú podmienky pri návrate z bezpečných a menej bezpečných krajín.
POSTUP TESTOVANIA NA ODBERNOM MIESTE:
- Po vstupe do odberného miesta si vydezinfikujte ruky. Dezinfekčné prostriedky budú na mieste k dispozícii.
ADMINISTRATÍVA
- Následne Vás čakajú jednoduché administratívne úkony – určenému pracovníkovi sa preukážete občianskym preukazom a kartičkou poistenca.
- Vypíšete formulár potrebný na registráciu.
- Po registrácii dostane pridelené číslo a vreckovku.
- Pristúpite k odpadkovému košu, vyfúkate si nos a odkašlete, zahodíte vreckovku.
ODBER
- Zdravotníkovi odovzdáte pridelené číslo.
- Zdravotník Vám následne odoberie vzorku z nosohltana jemnou tyčinkou.
ČAKANIE NA VÝSLEDKY
- Na výsledky počkáte vo vyhradenom, vydezinfikovanom priestore.
ODOVZDANIE VÝSLEDKOV
- Zdravotník Vás privolá podľa prideleného čísla k pracovisku.
- Opäť predložíte zdravotníkovi občiansky preukaz.
- Zdravotník vypíše certifikát, kde vyznačí výsledok Vášho testu.
- Zdravotník Vám odovzdá certifikát v zatvorenej obálke, kde bude poučenie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
- Odchádzate z odberného miesta, v prípade pozitívneho výsledku do domácej 10-dňovej karantény.
Je dôležité, aby sa nás testovania zúčastnilo čo najviac a aby sme absolvovali obe kolá celoplošného testovania.
Pôvodný text je k dispozícii na webovej stránke Ministerstva obrany Slovenskej republiky.
MÁM VÝSLEDKY, ČO ĎALEJ?
SOM NEGATÍVNY
Odporúčame vám opätovne sa zúčastniť druhého kola celoplošného testovania o 7 dní, nakoľko môžete byť v štádiu ochorenia, kedy sa infekcia ešte neprejavila. Zodpovedným prístupom k testovaniu urobíte správnu vec.
SOM POZITÍVNY
- Čo najskôr po získaní výsledku sa presuňte do domácej 10-dňovej karantény. Tí, ktorí nechcú absolvovať karanténu v domácom prostredí, budú môcť absolvovať karanténu v súkromnom hotelovom zariadení, ktoré bude prispôsobené na režim karantény. Viac informácií o zariadeniach poskytne v krátkom čase minister dopravy.
- O výsledku testu informujte svojho všeobecného lekára (v prípade dieťaťa všeobecného lekára pre deti a dorast) telefonicky, mailom, SMS.
- O výsledku testu informujte aj všetky osoby, s ktorými ste boli v úzkom kontakte a to v období 2 dní pred odberom. Požiadajte ich, aby rovnako absolvovali celoplošné testovanie alebo sa prihlásili na testovanie prostredníctvom stránky korona.gov.sk. Pre tieto osoby rovnako platí povinnosť domácej 10-dňovej karantény až do výsledku negatívneho testu.
- Denne sledujte vlastné príznaky typické pre ochorenie spôsobené COVID-19 (aspoň jedného z príznakov: kašeľ, dýchavičnosť, horúčka, strata chuti alebo čuchu), merajte a zaznamenávajte si denne teplotu.
- V prípade objavenia sa niektorého z vyššie uvedených príznakov telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára alebo územne príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva a následne sa riaďte ich pokynmi.
- Dodržujte prísnu hygienu rúk a nosenie rúška (v prípade spoločnej domácnosti sa držte ďalej od ostatných, pokiaľ je to možné, buďte v samostatnej izbe, používajte kúpeľňu oddelene od ostatných osôb v domácnosti, používajte vyčlenený riad, bielizeň a iné, pravidelne vetrajte a dezinfikujte spoločné priestory..).
- Nestretávajte sa s inými osobami, okrem osôb v spoločnej domácnosti.
- Nikam necestujte.
- Neprijímajte návštevy v bydlisku alebo v mieste Vašej karantény.
- Karanténu môžete opustiť po 10 dňoch za podmienky, že ste posledné 3 dni nemali klinické príznaky alebo ste nemali ďalší úzky kontakt s chorou alebo pozitívnou osobou na COVID-19. Na ukončenie izolácie sa nevyžaduje negatívny test. U mnohých osôb pretrváva pozitivita testu, ale samotný vírus po uvedenom časovom limite už nie je schopný prenosu z človeka na človeka, teda osoba sa nepovažuje za infekčnú.
Čo mám robiť, ak sa plošného testovania nechcem zúčastniť?
Môžete ísť na PCR testy v súkromnom laboratóriu. Testy stoja 50 až 70 eur podľa laboratória. Mnohé už majú termíny obsadené. Výsledok testu nesmie mať dátum starší ako 30. októbra o 8.00 h. Ak pôjde niekto na PCR test až v pondelok, je možné, že výsledok dostane až v stredu. V pondelok a v utorok teda bude musieť rátať so zákazom vychádzania. Ak nepôjdete na celoplošné testovanie ani na súkromný test, strácate možnosť ísť do práce, zaviesť dieťa do školy či škôlky alebo ísť na poštu či do banky.
Usmernenie ministra školstva z 27.10.2020
Celé znenie nájdete na: vyhlasenie_ministra_k_MS_a_ZS_27.10..pdf
Bod 8. Zákonný zástupca žiaka, ktoré navštevuje základnú školu predloží po celoplošnom testovaní pri prvom nástupe dieťaťa do základnej školy Vyhlásenie zákonného zástupcu o bezinfekčnosti. Tlačivo upravené v zmysle Uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 678 z22. októbra 2020 zverejní ministerstvo školstva na svojom webovom sídle. Základná škola nevyžaduje od zákonného zástupcu negatívny výsledok RT –PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID –19.
Bod 10. Na žiakov prvého stupňa základnej školy, ktorí majú nad 10 rokov a nevedia sa preukázať negatívnym výsledkom RT –PCR testu alebo antigénového testu certifikovaného na území Európskej únie na ochorenie COVID –19, sa nevzťahuje bod A1 ods. 13abod A.2 ods. 11 Uznesenia vlády č. 678/2020(teda nemôžu sa zúčastňovať prezenčnej výučby).
Ospravedlnenie dieťaťa v ZŠ
Od 1.9.2020 môže rodič svoje dieťa pri chorobe bez potvrdenia lekára ospravedlniť z vyučovania namiesto 3 dní až na 5 dní.
Rozhodnutie bolo zverejnené 28. augusta 2020 a je účinné od 1. septembra 2020. Plné znenie nájdete na webstránke ministerstva školstva.
Vyhlásenie o bezinfekčnosti pri návrate do ZŠ po prerušení dochádzky žiaka do ZŠ
Písomné vyhlásenie o bezinfekčnosti predkladá rodič po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri po sebe nasledujúce dni (vrátane víkendov a sviatkov).
https://www.minedu.sk/data/att/16397.pdf -tlačivo na stiahnutie
Výchovno –vzdelávacieho procesu sa žiak nezúčastňuje z nasledovných dôvodov:
1. Ak mu je nariadená karanténa/izolácia.
2. Ak je trieda/škola uzatvorená rozhodnutím príslušného orgánu (t.j. RÚVZ alebo riaditeľom školy), pričom nemusí ísť iba o karanténne opatrenie, alebo môže ísť aj o riaditeľské voľno.
3. Ak žiaka ošetrujúci lekár ospravedlnil pre chorobu, resp. rodičom lekár potvrdil potrebu ošetrovania z dôvodu choroby dieťaťa a žiaka.